сряда, 24 юли 2013 г.

8 интересни фактa за 8 известни писатели

Знаете ли, че първото произведение на световноизвестния писател Оноре дьо Балзак – Трагедията "Кромуел", е прието изключително негативно от собственото му семейство. Същото важи и за следващите му литературни опити, които прави под различни псевдоними. В началото на 20-те години на 19. век той се заема с издателски бизнес, който претърпява пълен провал. До края на живота си Балзак не успява да се издължи на майка си, която финансира неговата издателска компания. По-късно, когато вече зад гърба си има няколко блестящи романа, френският писател отново започва бизнес, като разработва план за отглеждане на ананаси в дома си. И тази му дейност е обречена на неуспех, а той е принуден да избяга от кредиторите, скривайки самоличността си.



***


Чарлз Дикенс - Знаете ли, че в един от своите романи известният английски писател Чарлз Дикенс безмилостно критикува т.нар. „училища на бедните”, като не си спестява и гневни упреци срещу цялата възпитателна ситема по онова време. Съвременниците му разказват, че именно потресаващите картини на изтезания и гаври върху деца, описани в “Николас Никълби”, са причина за затварянето на много подобни училища и за подобряването на режима в други. Благодарение на друг негов роман - „Мартин Чъзълуит” английският език се сдобива с нова дума - „пекснифовщина” означаваща „лицемерие”.


***



Ърнест Хемингуей - Знаете ли че, известният писател Ърнест Хемингуей имал навика да излиза от дома си с джобове, пълни с книги, така че да може във всяка свободна минута да се отдава на любимото си занимание – четенето. Този необичаен навик Хемингуей наследява от майка си. Страстен любител на книгите, писателят притежава работна библиотека от 7400 тома, съдържаща множество специализирани научни издания от почти всички сфери на живота.




***


Исабел Алиенде - Знаете ли, че най-популярната латиноамериканска писателка Исабел Алиенде започва всеки свой роман на датата 8 януари. През 90-те години на миналия век всяка нейна книга влиза в челната десетка на най-продаваните заглавия в света. Нейното най-известно произведение, “Къщата на духовете”, се ражда от писмата, които пише на своя 99-годишен дядо, който тогава е на смъртно легло. Книгата на практика отразява седемдесетгодишната история на собственото й семейство.




***



Димитър Димов - Знаете ли, че освен писател и драматург, Димитър Димов е ветеринарен лекар, професор по анатомия, ембриология и хистология на гръбначните животни, автор на повече от 20 научни труда. След смъртта му през 1966 г. в неговия архив са открити планове и ръкописи за две книги върху теорията на отражението. Неосъществена остава и мечтата му да напише книга за своя роднина Яне Сандански, въпреки че през целия си живот събира материали за нея.




***



Александър Дюма - Знаете ли, че Александър Дюма е известен и като експерт готвач. Наред с блестящите си художествени романи Дюма е автор на „Голяма кухненска енциклопедия“, публикувана след смъртта му през 1873 година. Книгата е едновременно и енциклопедия, и готварска книга. Съкратена версия на уникалната му творба излиза през 1882 г. под заглавието “Малка кухненска енциклопедия”.




 ***


Стивън Кинг - Знаете ли, че световноизвестният писател Стивън Кинг пише шест романа под псевдонима Ричард Бакман. Това са „Гняв“, „Дългата разходка“, „Бягащият човек“, „Пътна мрежа“, „Проклятието“ и „Регулаторите“. Два от романите на Бакман са филмирани, като в лентата по романа “Бягащият човек” главната роля играе Арнолд Шварценегер. След като псевдонимът е разкрит, Кинг устройва мнимо погребение на Ричард Бакман. Последният роман „Регулаторите“ е издаден след фалшивата смърт на Бакман, като Стивън Кинг излиза с изявление, че ръкописът е намерен сред вещите на покойния писател.


***

Ерих Мария Ремарк - Знаете ли, че големият писател Ерих Мария Ремарк се сдобива с благородническа титла срещу 500 марки. Сумата е заплатена на обеднелия барон Хуго фон Бухвалд, който, за да предаде въпросната титла, официално го осиновява. Новоизлюпеният аристократ веднага си поръчва визитни картички с корона, започва да носи монокъл, да се облича елегантно и да употребява неимоверно количество калвадос. С ново самочувствие той се отдава на светския живот, посещава прочутите ресторанти и присъства на всяко възможно театрално или концертно събитие.



Източник: http://cheti.me

сряда, 10 юли 2013 г.

Дали знаем всичко за известните писатели? Ето няколко неща, които със сигурност са ни убегнали





Запознайте се с най-любопитното от живота на великите творци.



Джордж Байрон

Цитат: Не мога да бъда гениален по 24 часа на ден – няма да ми остане време да се обръсна.

- Страдал е от маниакална депресия (биполярно разстройство).

- Великият поет е бил куц, склонен към напълняване, но и невероятно любвеобилен – според сведенията за годината, която прекарва във Венеция, сакатият англичанин „ощастливява” 250 дами!

- Байрон имал удивителна лична колекция – той събирал къдрици от косите на любимите си жени.



Чарлз Дикенс

Цитат: Около горящата свещ винаги се въртят различни жалки насекоми, но нима за това е виновна свещта?

- Дикенс бил любител на хипнозата, наричана по негово време мезмеризъм.

- Едно от любимите му развлечения било да ходи в парижката морга и да разглежда неразпознатите от роднини тела.

- Чарлз Дикенс винаги спял с глава на север. Нещо повече – той винаги сядал с лице към север, когато пишел великите си творби.


Оскар Уайлд

Цитат: Обичам да говоря за глупости – това е единственото, от което разбирам.

- Уайлд не взимал насериозно съчиненията на Дикенс и при всеки възможен случай им се подигравал. И не бил единствен – съвременниците на Дикенс непрекъснато намеквали, че той никога няма да влезе в редиците на най-добрите британски писатели.

- През 1878 г. завършва с отличие Оксфордския университет.

- Уайлд бил изключително екстравагантен и своеобразен. Писателят даже прекарал две години в затвора по обвинение в содомия.


Ърнест Хемингуей

Цитат: Истински смелите хора не се бият на дуели. С това обаче постоянно се занимават много страхливци, за да убедят самите себе си колко са храбри.

- Хемингуей бил не само алкохолик, склонен към самоубийство – нещо, което знаят всички. Той имал и фобия към публични пространства и бил параноик – никога не вярвал на похвалите от читателите и почитателите си. Не вярвал дори на добрите думи от близките си приятели!

- Преживял пет войни, четири автомобилни и две въздушни катастрофи.

- Хемингуей често и с удоволствие обяснявал как ФБР го следи. Събеседниците му се усмихвали накриво, но един ден станало ясно, че писателят е прав – разсекретени документи потвърдиха, че американското Федерално бюро наистина го е следило.


Луис Карол

Цитат: Всички на този свят са луди.

- В личните си дневници Карол постоянно се упреквал за различни грехове. Тези страници обаче били унищожени от семейството на писателя, за да не хвърлят сянка върху паметта му. Някои изследователи сериозно вярват в теорията, че Карол е бил самият Джак Изкормвача – серийният лондонски убиец, чиято самоличност така и не е разкрита.

- Карол страдал от блатна треска, цистит, лумбаго, артрит, плеврит, ревматизъм, безсъние и още куп най-различни болести. Освен това почти непрестанно – и много силно – го боляла глава.

- Луис Карол сам изобретил триколесния велосипед, мнемонична система за запомняне на имена и дати, както и електрическа писалка.


 Франц Кафка

Цитат: Хората лъжат най-малко тогава, когато лъжат малко, а не тогава, когато нямат повод.

- Работел като чиновник. Според съвременните представи бил типично офисно безгръбначно, натегач и неудачник.

- Франц Кафка бил внук на еврейски месар и едновременно с това бил убеден вегетарианец.

- През живота си успял да публикува само няколко разказа, които останали незабелязани от широката общественост. Преди смъртта си помолил най-близкия си приятел Макс Брод да унищожи всичките му ръкописи. Брод обаче престъпил волята му и така Кафка станал световноизвестен. Но посмъртно.

- Днес Кафка е един от главните символи на град Прага.


Уилям Шекспир

Цитат: Така усърдно съдите на други греховете, но по-добре със свойте започнете!

- Уилям Шекспир се родил и умрял на една и съща дата – 23 април.

- Съвременниците му твърдяли, че се увличал от бракониерството и особено обичал да лови елени в имението на сър Томас Луси без всякакво разрешение.

- В негова чест е наречен един от кратерите на Меркурий.

- Вече няколкостотин години продължават споровете дали той е истинският автор на приписваните му произведения.



Лев Толстой

Цитат: Хората често се гордеят с чистата си съвест само защото имат къса памет.

- По време на първата си брачна нощ със София Берс 34-годишният Лев Николаевич накарал 18-годишната си булка да прочете страниците от дневника му, където подробно били описани любовните му похождения с различни жени, между които и крепостни селянки. Толстой искал между него и жена му да няма никакви тайни.

- Толстой се отнасял скептично към собствените си романи, особено към „Война и мир”. През 1871 г. написал на приятеля си Фет: „Колко съм щастлив, че повече никога няма да пиша бози като „Войната”!”

- Лев Толстой винаги носел на врата си вместо кръст портрет на фрунския просветител Жан-Жак Русо.


Агата Кристи

Цитат: Разговорите са измислени, за да пречат на хората да мислят.

- По време на Първата световна война Кристи работела като медицинска сестра във военна болница. По-късно била служителка в аптека – ето защо добре разбирала от отрови. Много от убийствата в книгите й са извършени именно с помощта на различни отровни вещества.

- Страдала от дисграфия – заболяване, което прави невъзможно писането на ръка. Всичките й знаменити книги са продиктувани.

- Брайън Олдис, познат на Кристи, разказва за методите й на работа – „тя дописваше книгата до последната глава, после избираше най-малко вероятния заподозрян, връщаше се към началото и преправяше някои места, за да заложи престъплението.”


Антон Чехов

Цитат: Във всеки от нас има твърде много винтове, колелца и клапани, за да можем да съдим един за друг по първото впечатление или по два-три характерни признака.

- Чехов много обичал разходките до публичния дом. Когато отивал в нов град, първата му работа била да проучи мястото от тази му страна.

- Бил страстен колекционер на пощенски марки. Събирал ги от ранна младост до края на живота си.

- Бил близък приятел на композитора Чайковски и дори му посветил разказа си „Мрачно утро”.

- Повтарял трети клас заради „изоставане в словесността”.

- Чехов сядал да пише, облечен в параден костюм.



Артър Конан Дойл

Цитат: Няма нищо по-измамно от твърде очевидните факти.

- Бащата на Шерлок Холмс бил окултист и вярвал в съществуването на малки крилати феи.

- В разказите си за Холмс той описал много от методите на криминалистиката, които още били неизвестни на полицията. Сред тях са събирането на фасове и пепел от цигари, идентифицирането на пишещи машини, разглеждането на местопрестъплението през лупа. Впоследствие полицаите възприели широко тези и други методи, характерни за Холмс.

- Конан Дойл имал крайно обтегнати отношения с Бърнард Шоу, който веднъж нарекъл Шерлок Холмс „наркоман без нито едно приятно качество”.

- На надгробната му плоча по молба на вдовицата му е изписан рицарският девиз „Steel True, Blade Straight” (Верен като стомана, прям като меч).




Източник: http://www.cheti.me

понеделник, 8 юли 2013 г.

На днешната дата е роден Жан дьо Лафонтен

Жан дьо Лафонтен - поет, един от най-популярните баснописци в света, с когото Франция и до днес се гордее, е роден на 8 юли 1621 в малко селце в провинция Шанпан в дома на Шарл дьо Лафонтен. Като млад бил своенравен и доста безотговорен. Известно време се увличал от книги с религиозно съдържание. Дори се записал в духовна семинария, но там учил само година и половина и напуснал, след което се отдал на безделие и развлечения. Според неговите думи разделял времето си на две части: едната прекарвал в спане, а през другата - нищо не правел.

Най-после щастието му се усмихнало - през 1654 вуйчо му го представил на Фуке - министър на финансите по това време. Фуке видял стихове на Лафонтен, харесал ги и се уговорили за определена заплата, ако на всеки три месеца младият поет носи написани нови творби по поръчка.

Следващите години били едни от най-хубавите в живота на Лафонтен, тъй като правел това, което можел най-добре - пишел стихове и за тях получавал добри пари. Лафонтен живеел в разкош в замъка на Фуке. Но и на този период идва краят: министърът е осъден за злоупотреби и изпратен зад решетките.

Тогава известната в Париж маркиза Дьо ла Саблиер взела поета под свое покровителство. Тази интелигентна жена подпомагала Лафонтен повече от 20 години. Тя била човекът, на когото той най-напред показвал произведенията си. По това време Лафонтен вече има доста приятели писатели, сред които са Молиер, Боало и Расин. На сбирки сред приятели той започва да разказва и първите си басни, които го правят извънредно популярен. Парижкото общество ги харесвало и преразказвало с удоволствие. Тези произведения са известни и до днес: "Дъбът и тръстиката", "Лъвът и мушицата", "Вълкът и агнето" и т. н.

Едва на 47-годишна възраст Лафонтен издава книга с първите си басни под заглавие „Приказки". Той не ги съставял лесно и бързо. От един останал ръкопис се вижда колко много поправки и бележки е нанасял. Сюжетите в повечето случаи не са оригинални, а заети от други автори. Лафонтен им дава оригинална поетична обработка и идейно-естетически смисъл, в който се оглежда неговата съвременност. Той се придържа към националните традиции и ги изразява лаконично, сатирично, с иронично-шеговита изобличителност. Жан дьо Лафонтен пише истории за животни, в които се казват много истини за хората – за техните недостатъци и честолюбиви желания, за глупавите положения, в които нерядко изпадат. Чрез басните той разкрива порочните нрави на своята съвременност: лицемерието, ласкателството, егоизма, глупостта, страхливостта, гордостта. По тази причина духовенството забранява приказките на Лафонтен да се публикуват във Франция, но за сметка на това те са отпечатани в Холандия.

Приемането му за член на Френската академия също станало твърде късно и не лесно. Поради някои по-свободно изказани мнения в разказите си Лафонтен не бил любимец на краля. Людовик 14-ти му се сърдел и го направил член на академията едва през 1684, като обявил пред присъстващите: "Той обеща да бъде мъдър".

Известно време Лафонтен се интересува от философия, но през последните години от живота си отново се обръща към религията. Под влияние на един свещеник дори изгаря своя пиеса. До нас са стигнали романът "Любовта на Психея и Купидон", комедиите "Евнух" и "Раготен", оди и мадригали и естествено - безсмъртните му басни, събрани в 12 тома, писани в продължение на повече от 20 години. По негово изказване той взел стари басни и им придал "новост и веселие". Действително в басните му са използвани идеи от Езоп и Федър и от френското народно творчество: "Аз уча от делата на всички майстори в поезията свята и като тях стремя се тя да дава винаги храна на мисълта". На първите си книги той дори слага заглавие "Басните на Езоп" - стъкмени стихове от Лафонтен. Но творбите му не са така наставнически, както у Езоп, и са написани в мерена реч. Те са мъдри приказки, чрез които поетът се противопоставя на онова, което не харесва край себе си.

Понякога сам го казва в своите басни: 

"Загубва оня, много що ламти"
"Простакът само за това, че е богат, се сили да изглежда като аристократ"
" За никого не съди по външния му вид!"
"Скъперникът не е ли последен сиромах?"


На 13 април 1695 г., на 74 години, Жан дьо Лафонтен завършва земния си път. Днес, повече от три столетия след неговата смърт, басните му са преведени на много езици и продължават да разнасят славата му по целия свят.

Източник: http://www.presstv.bg

събота, 6 юли 2013 г.

Целунете половинката си или близък човек - днес е Световният ден на целувката

Днес е Световният ден на целувката. Датата е предложена от Великобритания и официално призната от ООН през 1988 г. Празникът бързо печели популярност и започва да се отбелязва в различните краища на света, включително с нови рекорди по масово и най-продължително целуване.

От 1981 г. за значението на целувката са изречени много романтични и мъдри обяснения. Целувката на двама влюбени е в основата на творчеството на най-великите музиканти, художници, но и на много учени. В света съществуват най-различни легенди за появата на целувката. Според една от тях целувката е измислена от средновековните рицари, които по този начин разбирали дали техните съпруги са пили вино.

Според друга целувката идва от връзката между майката и бебето. Не са малко и тези, които вярват, че целувката уста в уста е произлязла от маймуните. От много време различни здравни организации призовават хората да се целуват по-често, тъй като полезно за здравето.

Какво точно се случва, когато устните ни докосват тези на друг човек? С какво е различна страстната целувка между влюбените. В момента на целувката може да се случи какво ли не, от напрягане на лицевите мускули до опасно повишаване на кръвното налягане. Ето списък на най-важните от тях.

Гимнастика срещу бръчки. При всяка целувка се задействат 29 лицеви мускула. Това е страхотно средство срещу бръчки.

Минерални соли. По време на страстна целувка се осъществява обмен на течности. Това е добре, защото те са полезни, могат да създават антитела, противодействащи на различни заболявания.
Очите – отворени или затворени? 66% от хората се целуват със затворени очи (така било по-романтично. Останалите искат да видят ефекта, който предизвикват (може би са недостатъчно уверени в себе си).

Колко са целувките? Американките са пресметнали, че се целуват 80 пъти преди да се омъжат.

Калории. Една бърза целувка изгаря 2-3 калории.

Чувствителност. Устните са чувствителни, много чувствителни: 200 пъти повече от пръстите на ръцете.

Удължава живота. Мъже, не се стискайте, ако целувате жена си преди да излезете за работа, печелите пет години живот повече в сравнение с тези, които не го правят. Предупредихме ви!

Налягане. При целувка с продължителност половин минута, кръвното налягане се повишава и… животът се съкращава с една минута. Но ако смятате, че си заслужава…

Френска целувка. Двойките във Франция я наричат“съюз на душата“, използват устните и езика си.
Ескимосите. Не е вярно, че потъркват носовете си, и това е! Те се целуват,  подушват се и чак тогава потъркват носовете си!

Японците. Никога не се целуват публично, тийнейджърите се докосват с устни за не повече от секунда.

Наркотиците. Телата на тези, които се целуват, произвеждат вещества 200 пъти по-силни от морфина!

Жените. Целувката премахва стреса. Хм, зависи кой целува!

През целия живот. Времето, прекарано в целувки се равнява на приблизително 20 160 секунди или две седмици!

За една минута. Целувката с продължителност 1 минута изгаря 26 калории.

За първи път. Учените са категорични: повечето хора се целуват за първи път на 14 години. Приблизително!
Източник:  http://curious.actualno.com

петък, 5 юли 2013 г.

Книгите за лятната ваканция - задължителни!

За някои деца четенето на книги през ваканцията е истинско мъчение, може би от факта, че на всички списъци слагат думата ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ! Затова съвета ни е да накарате децата си да забравят тази дума и да наблегнат на това, което е написано в самите книги. 

Много деца следят точно колко страници са прочели, но когато започнат да четат откриват очарованието на новите светове, които книгите им разкриват.

Решихме да помогнем на родителите, които се чудят какви точно бяха книгите в списъка за лятото. Но първо няколко съвета за вас и вашите дечица:

Правила за четене:
 
1. Не вземай книгата с мръсни ръце.
 
2. Не прави бележки върху книгата. Направи си и използвай книгоразделител.
 
3. Съхранявай книгите грижливо.
 
4. Изяснявай си значението на неизвестните думи – търси ги в тълковния речник или попитай възрастните.
 
5. Старай се да разбираш и да си представяш това, което четеш.


А  също така да не забравяме и:




А сега и примерните списъци:

За втори клас:

Български народни приказки
Приказен свят” – А. Каралийчев
Ние, врабчетата” – Й. Радичков
Патиланско царство” – Р. Босилек
Приказки” – Х. К. Андерсен
Пипи Дългото чорапче” – А. Линдгрен
Мечо Пух” – А. Милн
Басни” – Езоп
Приказки по телефона” – Джани Родари
През води и гори” – Е. Станев

За трети клас:

За четвърти клас: 

Стихотворения” – П. Р. Славейков
Апостолът в премеждие” – Ив. Вазов
Ян Бибиян” – Е. Пелин
Приказки” – Н. Райнов
Приказки” – Св. Минков
Български народни приказки” – А. Каралийчев
Меко казано” – В. Петров
Веселите приключения на барон Мюнхаузен” – Р. Е. Распе
Хвърчащата класна стая” – Е. Кестнер
Емил от Льонеберя” – А. Линдгрен
Деца играят вън” – Г. Данаилов
Мери Попинз” – П. Травърс

За пети клас:

Старогръцки митове и легенди
Скандинавски легенди
Библейски мит за сътворението
Св. Георги и ламята” – народна легенда
Български народни приказки
Приказки” – Шарл Перо
Приказки” – Братя Грим
Приказки” . Х. К. Андерсен
Най-справедливият” – Е. Пелин
Български народни песни” (“Славки си рожба не трае”, “Събра Марко 30 юнаци”, “Ой, Еньо, Еньо, ергеньо”, “Рано ми ранил Димитър”, “Ела се вие, превива”, “Снощи се дете родило”, “Два са бора ред поредом расли”, “Бил се Марко с турци еничери”, “Даваш ли, даваш, балканджи Йово” и др.) 

За шести клас: 



За седми клас:

Маминото детенце” – Л. Каравелов
На прощаване” и др. стихотворения от Хр. Ботев
Опълченците на Шипка” – Ив. Вазов
Немили-недраги” – Ив. Вазов
Една българка” и др. разкази от Ив. Вазов
Българският език” и др. стихотворения от Ив. Вазов
До Чикаго и назад” – А. Константинов
Ангелинка”, “Напаст божия” и др. разкази от Е. Пелин
Юноша” и др. стихотворения от Хр. Смирненски
По жицата”, “Скитник” и др. разкази от Й. Йовков

За осми клас:

Диви разкази” – Н. Хайтов
Стихотворения” – Д. Дебелянов
Стихотворения” – Е. Багряна
Приказка за стълбата”, “Стихотворения” – Хр. Смирненски
Дамата с рентгеновите очи” – Св. Минков
Стихотворения” – Н. Вапцаров
Крадецът на праскови” – Е. Станев
“Бариерата”, “В един есенен ден по шосето” – П. Вежинов

За девети клас:


За десети клас:

Декамерон” – Бокачо
Дон Кихот” – М. Сервантес
Хамлет” – Шекспир
Тартюф” – Молиер
Робинзон Крузо” – Д. Дефо
Граф Монте Кристо” – А. Дюма
Дядо Горио” – Балзак
Шинел” – Гогол
Бел Ами” – Мопасан
История славянобългарска” – П. Хилендарски
Изворът на Белоногата” – П. Р. Славейков
Стихотворения” – Д. Чинтулов
Българи от старо време” – Л. Каравелов
Криворазбраната цивилизация” – Д. Войников

За единадесети клас:

“Стихотворения” – Хр. Ботев
“Епопея на забравените”, “Стихотворения”, “Разкази”, “Под игото” – Ив. Вазов
Бай Ганьо”, фейлетони – А. Константинов
Епически песни”, “Сън за щастие” – П. Славейков
Стихотворения” – П. Яворов
Разкази”, “Гераците” – Е. Пелин
Стихотворения” – Д. Дебелянов

За дванадесети клас: 

Стихотворения” – Хр. Смирненски
Септември” – Г. Милев
Стихотворения” – А. Далчев
Стихотворения” – Е. Багряна
Разкази” – Й. Йовков
Стихотворения” – Н. Вапцаров
Железният светилник” – Д. Талев
Тютюн” – Д. Димов
Антихрист” – Е. Станев

И не забравяйте, че четенето, както всичко останало, което правите през лятото, също може да е забавно :)

Посетете страницата ни и във Фейсбук, за да сте запознати с новите и предстоящи издания на книжния пазар: https://www.facebook.com/hermesbooks


Електронна книжарница "Хермес"


сряда, 3 юли 2013 г.

130 години от рождението на Франц Кафка

Днес търсачката Google чества 130 години от рождението на писателя Франц Кафка. В носталгично-кафеникавата драскулка ще разпознаем една от най-прочутите му творби – „Метаморфозата”.

През 1915 г. книгата вижда бял свят и прави родения в Прага Кафка световноизвестен. „Метаморфозата” (в други преводи – „Преображението”) разказва историята на търговеца Грегор Замза, който се събужда една сутрин, за да открие, че вече не е човешко същество.

И ние може да видим, че буквите „О” в логото на Google вече не са букви, а човекът-насекомо, който отваря една врата – може би към бъдещето, може би към ябълката, която го чака на буквата „L”, а може би и към знанието за великия Кафка, тъй като, ако кликнете върху логото, то ще ви отведе към страници с информация за писателя на вашия роден език.

Франц Кафка е роден в Прага (Австро-Унгария) в семейството на търговец от еврейски произход. Бащата, Херман Кафка, е домашен тиранин, изпълнен с презрение към литературните начинания на своя син. Майката, Юли, е дъщеря на заможен пивовар от Подебради и е по-образована от своя съпруг.

Майчиният език на Франц Кафка е немският, но той говори свободно и чешки. По-късно изучава и френски език и култура. Приет в Карл-Фердинандовия университет в Прага, Кафка първоначално се записва да учи химия, но няколко седмици по-късно се насочва към правото. То дава повече възможности за бъдеща кариера, а по-дългото обучение позволява на Кафка да отдели време за курсове по немска филология и история на изкуството.

Според Владимир Набоков най-силно влияние върху Франц Кафка по отношение на литературния му стил е упражнил Гюстав Флобер. Подобно на френския писател, Кафка си служи с езика като с работен инструмент. В прозата си използва словесни обрати от речника на администрацията, деловите среди, съдопроизводството, естествените науки.

Почти във всичките си творби Кафка разработва темата за личностното поражение пред неведомите сили на закона и непроницаемите житейски условности. Героите му напразно се стремят към социална значимост, а крушението им е представено най-често в леко иронична светлина. Текстовете на Кафка са ясни и в същото време закодирани и херметични. Поради предметния език, несложното действие и ярката образност те изглеждат леснодостъпни, но стават трудни за възприемане, когато се долови тяхната неизмерима дълбочина и екзистенциална тревожност на посланията им.


От 1908 до 1922 година Кафка работи в застрахователна фирма, но непрекъснато, главно нощем, пише. Така е създадена първата му значима литературна творба, разказът "Присъдата" (1913), последвана от новелата "Преображението" (1915). Писателят е близък до кръга на пражките експресионисти и разказите му излизат в различни литературни списания.

Франц Кафка умира в санаториума в Кирлинг край Виена, поразен от туберкулоза, ненавършил четиридесет и една години.


Източник: http://www.manager.bg