Случвало се е на всеки – трябва да свършим нещо, а не можем да си спомним какво! Добре де, решаваме, ще се сетим по-късно. Проблемът е, че така и може да не си спомним какво е било намерението ни. Ако не е попаднало в краткосрочната или дългосрочната памет, то е „изтрито” завинаги. Допускаме, че все пак се е озовало в сейфа на дългосрочната памет. На сигурно място е, там ще остане завинаги. Но защо, ако все пак необходимата информация е в базата данни, не винаги услужливо изплува в нужния момент, пише "Мениджър Нюз".
Причината е в особеностите на механизма на запомняне, казват специалистите – всеки път мозъкът си създава конкретни ориентири, по които да възстанови информацията. А ние не винаги можем да ги „разпознаем”, казват експертите по мнемоника (б.р. съвкупността от техники и правила за бързо и лесно запаметяване на всякаква информация). Но има много начина да тренираме и развиваме свойството да запаметяваме и ето някои от най-достъпните сред тях:
1. Напомняйте си
Тази техника ще ви помогне да развиете оперативната (краткотрайна) памет, която например често използваме при математически операции наум. Учените са доказали, че краткосрочната памет съхранява сведения в максимален обем до 18 секунди след използването им. Тоест, ако не си запишете телефон или адрес, не разчитайте, че ще го запомните. Но ако нямате лист и химикал под ръка? Изходът е лесен – повтаряйте данните през 15 секунди, което на практика означава, че обновявате периодично паметта си.
2. Аналогия с части от тялото
Това е метод, базиран на простите асоциации, който помага да се запомнят големи обеми от детайлни сведения. Системата за запомняне по ориентири от човешкото тяло е необичайна, но е доказано добър способ да се съхранява и извлича информация в нужния момент. Същността й е в това да се свързва конкретна информация с определена част от човешкото тяло, създавайки във въображението „снимка” на асоциацията.
3. Съсредоточаване
Много студенти и ученици са убедени, че музиката или включеният телевизор не им пречат да учат. Точно обратното е, казват учените. Страничният шум и мърдащите изображения на екрана възпрепятстват запомнянето на важна информация, тъй като мозъкът постоянно превключва между различните дразнители и се опитва да обработва информацията от тях. Затова, учите ли, изолирайте всичко излишно.
4. Свързано повествование
Това е способ за запаметяване на предмети, които нямат връзка помежду си. Например, трябва да запомните списък с покупки. Измислете си абсурдна история с тяхно участие, нещо от сорта на: „Солта тръгнала на пазар, но се подхлъзнала на олио и си навехнала крака. На помощ се притекли захарта и брашното. Накрая всички заедно се почерпили със сладолед.” Пълен брътвеж, разбира се, но върши отлична работа, ако трябва да запомните, че трябва да купите сол, олио, захар, брашно и сладолед.
5. Ключови думи
Този хитър трик, използван в някои школи при изучаване на чужди езици, ще ви помогне със сигурност – за да запомните непозната и сложна дума, свържете звученето й с добре известна ви дума или сбор от думи, дори и ако нямат смисъл като словосъчетание.
6. Методът на римския лабиринт
Наричан още методът на пътуване, както се досещате, той се е появил още по времето на Древен Рим. Принципът на действие е следният: вървите мислено по улица, или из стая, която познавате отлично и разполагате информация край различни ориентири, по които след това лесно можете отново да я намерите. Когато се наложи да я използвате, отново тръгвате по улицата или влизате в стаята и я „вадите” от „чекмеджетата на скрина”, от гардероба и т.н.
7. Разбивайте информацията на блокове
Научно доказано е, че работната памет може да пази известно време от 5 до 9 знака. Но, ще възразите вие, номерата на мобилните телефони например се състоят от 10 знака, а ние ги помним. Обърнали ли сте внимание, че тъкмо тези номера се изписват в групи с интервали помежду им. Това е отличен пример за блоково разпределение на информация, като начин да бъде помнена по-дълго. Методът на блоково разпределение на информацията се прилага широко от гросмайсторите, които изумяват със способността да играят с няколко противника едновременно в групови сеанси по шах мат и да ги побеждават.
8. Методът на възстановката
Какво ви казваше мама или баба в детството, когато загубехте нещо? „Върни се там, където го видя за последен път.” Били са съвършено прави. Науката нарича това явление контекстна зависимост на паметта. Обкръжаващата обстановка оказва огромно влияние върху механизмите на запомняне. Затова възстановяването на условията, в които сте запомнили изгубената вещ може да ви помогне да я намерите.
9. Добавяйте текстове към любими мелодии
Трудно се помнят дълги откъси от текстове, но тук на помощ идва един от най-забавните методи – да свържете информацията с ваша любима мелодия и да си го тананикате.
10. Запомняйте аромати
Ароматите са едни от най-мощните инструменти на запаметяването, позволяващи впоследствие да бъдат извадени на повърхността дори и най-дълбоките спомени, категорични са учените. Така е, защото носът изпраща сведенията за аромата непосредствено в центъра на паметта, докато сигналите от останалите органи преминават през определена обработка. Най-лесният начин да се възползвате от този механизъм е, докато учите даден въпрос от конспекта за изпити, да помиришете нещо с ярко изразен мирис – например паста за зъби. И после, да я вземете със себе си на изпита. Резкият аромат ще ви помогне да извикате наум записките от лекциите, които вече сте учили.
Източник: http://www.obekti.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар