понеделник, 26 май 2014 г.

Бриджет Джоунс пак е тук - все така щура, неистова, вечна!

„Ако докато четат, хората се смеят толкова, колкото се смях аз, докато писах, ще бъда щастлива“ – Хелън Филдинг



***

Хелън Филдинг е родена на 19 февруари, 1958 г., в Йоркшир.

Дълги години работи като журналист в печатни и телевизионни медии в Лондон. Междувременно пътува необуздано – толкова често, колкото може да си го позволи. Обикаля Африка, Индия и Централна Америка.

Понастоящем Хелън Филдинг се изявява като новелист и автор на сценарии. Два града си поделят постоянното й местообитание - Лондон и Лос Анджелис. Има две деца: Дашиъл Майкъл и Роми Кюран.



Творчество:

Освен на бестселърите за Бриджет Джоунс, които я превръщат в знаменитост, Филдинг създава още няколко романа, между които “Cause Celeb” (1994) и „Оливия Джаулс и развинтеното въображение“ (2003).

„Дневникът на Бриджет Джоунс“ първоначално излиза като анонимна вестникарска колонка в “The Independent“, където Филдинг работи като журналист. Интересът към шантавата героиня расте и нейната история бива оформена и издадена като роман една година по-късно, през 1996 г. През 1999 г. се появява и продължението, озаглавено: „Бриджет Джоунс на ръба на разума“. Успехът е мълниеносен.

Отличия:

Награда Glamour за литература.

(Връчва се регулярно, за да се отличат изключителни, вдъхновяващи постижения на жени в различни области на живота)


 ***

„Още няма съобщение. Най-после мога да се отдам на свободно падане в кладенеца на мъката, комплексите, ситуацията на издърпано под краката емоционално килимче и пр.

Проблемът при връзка с по-млад мъж е създадената илюзия, че връщаш времето назад. Понякога, когато сме на стола в банята и улавям образа на двама ни в огледалото да правя това с Рокстър на моята възраст, просто не мога да повярвам, че съм аз. 

Но сега това изчезна и аз се пръснах като балон. Нима използвам връзката си, за да блокирам екзистенциалното отчаяние от остаряването и от страха, че може да получа удар и... какво би станало тогава с Били и Мейбъл?“ 

На 26 май „Бриджет Джоунс: Луда по онова момче“ излиза в България! Преводът е на Надя Баева.

Родната публика ще има удоволствието, паралелно с третата книга, да си набави новите издания на


и


И ето че, Бриджет Джоунс, вече жена на средна възраст, тръгва да завоюва ХХI век (Правило No1: Никакво писане на есемеси на пияна глава), продължава с храбрите си опити за самоусъвършенстване и прави остаряването да изглежда не чак толкова страшно.



Парливо и хумористично... Проницателно наблюдение... Изключително вълнуващо четиво.

Ню Йорк Бук Ривю


Екранизации:

В проучване на „Гардиан“ „Дневникът на Бриджет Джоунс“ е определена като една от десетте книги, описващи най-точно двайсети век.

От двата романа са продадени общо над 15 милиона екземпляра в 40 страни. Те бяха адаптирани за големия екран и произведоха блокбастъри с участието на именитите актьори Рене Зелуегър, Хю Грант и Колин Фърт.


 „Виж какво, престани. Както пише на страницата на Далай Лама в Туитър: <@ДалайЛама Не можем да избегнем болката, не можем да избегнем загубата. Доволството идва от лекотата и гъвкавостта, с които реагираме на промените.> Може би ще отида на йога и ще стана по-гъвкава. Или пък да взема да изляза с приятели и да се нафиркам.“




7:45 ч.

Чувствам се ужасно виновна: като някакво подобие на страдаща от махмурлук Джоун Крофърд, канеща се да се понесе надолу по халат с размазано по лицето червило и да изфъфли:

– Здравейте, милички, аз съм вашето мамче. Помните ли ме? Я ме подсетете как ви бяха имената.

7:30 ч.

Току-що се събудих от прекрасен секси сън, в който се мяркаха ту Даниъл, ту Коженояке. Внезапно се усещам различна – чувствена, женствена – и все пак това ме кара да изпитвам вина, сякаш съм изневерила на Марк. Ала въпреки това...толкова е чувствено да се чувствам като една чувствена жена с нейната чувствена страна, която... Ох. Децата са будни.

13:15 ч.

Написах в един сайт с въпроси и отговори „Въшките по главата същите ли са като срамните?“. И се зачетох.

15:00 ч.

– Не знам дали само на мен така ми се струва, но не се ли пише „Хеда Габлер“, а не „Хеда Габлър“? И мисля, че пиесата е от Ибсен, а не от Чехов.

Всички се втренчиха в мен, а аз измърморих нещо на тема антиинтелектуалистичната ирония, като същевременно си мислех колко релаксиращо щеше да бъде да вечеряме с Рокстър и да се надсмеем над всичко това.

20:00 ч.

Рокстър ще е тук след половин час. Ще си взема вана и ще измия косата си отново, ще се гримирам и ще се помъча да открия нещо подходящо да облека за вечер с човек, който или ще скъса с мен, или ще извади годежен пръстен.



Сряда, 25 април 2012 г.

81 килограма, брой проверявания за последователи в Туитър 87, последователи в Туитър 0, калории 4832 (лошо, но по вина на несъществуващите последователи в Туитър).“

Анотация:

В третата книга от поредицата, „Луда по онова момче“, Бриджет Джоунс е на 51 години, форматът на дневник е запазен, а знаковият хумор на авторката ни залива още от първото изречение!

Бриджет си е все такава симпатяга – разпиляна в мисли и действия, нестандартна и обичлива,
макар и вече в нова фаза на живота си.

Какво правиш, когато 60-ият юбилей на приятелката ти съвпада с 30-ия рожден ден на гаджето ти? Бива ли да лъжеш за възрастта си в сайт за срещи? От ботокс ли е по-добре да умреш, или от самота, защото си сбръчкана? Неморално ли е да идеш на фризьор, ако едно от децата ти е завъдило въшки?

Самият Далай Лама ли влиза в Туитър или секретарят му?

Такива дилеми занимават Бриджет Джоунс в натовареното ѝ всекидневие на майка, която сама отглежда две малки деца, върти младо гадже и се опитва да пласира филмов сценарий, който продуцентите я притискат да превърне от трагедия в комедия.

***

„О, боже, толкова съм самотна. Добре. Наистина ще се захвана сериозно с Туитър. Далай Лама има 2 милиона последователи в Туитър и въпреки това той самият не следва никого. Точно така. Един бог не може да следва другите. Чудя се дали лично туитва, или го е възложил на свой сътрудник“.



Знаете ли, че:

Някои от феновете на авторката и нейните сатирични чиклит шедьоври били малко разочаровани, когато разбрали, че в „Луда по онова момче“ Марк Дарси е мъртъв, а Бриджет се озовава „на попрището жизнено в средата“ сама, с две малки деца.

Даниъл Клийвър, бившето „гадже“ на Бриджет, нейният емоционален мъчител и някогашен супервраг на Марк, наистина прави максималното да помогне, когато Марк умира. След години на озлобено надцакване, най-накрая двамата мъже се помиряват и Даниъл става кръстник на децата...

Въпреки това се налага Хелън Филдинг да даде обяснение защо е убила Марк Дарси!

Хелън Филдинг обяснява:

„Никой не достига до 51-вата си година, без да е страдал и преодолял някакви загуби. Животът рядко се стича така, както очакваме. Не исках третата книга за Бриджет да бъде слабо копие на първите две.“



Нека обобщим: 

Бриджет Джоунс категорично отказва да си пада по коя да е от следните категории мъже:

Алкохолици

Работохолици

Неспособни на обвързване

Женени или с гаджета

Женомразци

Мегаломани

Шовинисти

Емоционални преебвачи...

И перверзници.

ТОВА Е ТО!


 Източник: изд. "Колибри"

Няма коментари:

Публикуване на коментар