петък, 2 юни 2017 г.

10 правила за успешен брак

Какво е нужно на двама души, за да се разбират помежду си? Обичта не е нещото, което ще запази вашите отношения с любимия човек. Нужна е работа. Бракът не е просто връзка – това е комплексен, просторен модел на сблъсъка между два вътрешни свята, изградени от множество социални и личностни фактори.



 
Всички знаем как изглежда един брачен обет – “В добро и в зло, в богатство и в бедност, в радост и мъка, докато смъртта ни раздели”.
Всъщност, той би трябвало да изглежда по следния начин:
Обещавам, че винаги ще се отнасям към теб с доброта и уважение.
Обещавам да бъда верен, честен и справедлив.
Обещавам, че ще слушам внимателно, когато говориш.
Обещавам да се извинявам, когато сгреша, и да поправя стореното.
Обещавам да ти готвя и чистя.
Обещавам да съм твой партньор и най-добър приятел и в хубаво, и в лошо.
Обещавам да дам най-доброто от себе си във връзката ни.
Обещавам да спазвам тези обещания всеки ден.

 

Ето няколко безценни съвета за успешни брачни взаимоотношения. Ще откриете още много такива из страниците на „Правилата на брака“ от Хариет Лърнър.
1.Уважавайте различията си!
Всички ние възприемаме реалността през различни филтри в зависимост от нашата култура, пол, кое поред дете сме в семейството, генетична предопределеност и отношенията в родното ни семейство.
За да има интимност , от нас се иска да избягваме следните неща:
  • да се изнервяме прекалено много от различията;
  • да се държим, сякаш знаем абсолютната истина;
  • да смятаме, че близост означава еднаквост

2.Помнете съотношението 5:1
Старайте се да забелязвате положителното дори когато сте ядосани или обидени. Целта е постигането на съотношение 5:1 между положително и отрицателно в общуването с партньора (това е формулата на брачния експерт Джон Готман за превенция на развода). Ако сте много ядосани на половинката си, експериментирайте с това правило в продължение на седмица и вижте резултатите. Дори съотношение 2:1 е добро начало.

3. Работете над дребните неща
Големите проблеми идват на малки дози. Когато се ангажирате да направите нещо, колкото и дребно да е то, направете го.

4. Първо се променете вие
Вие сте единственият човек, който можете да промените. Запомнете това: ако искате връзката ви гарантирано да се провали, продължавайте да чакате другият човек да се промени първи.

5. Критикувайте почтено
Когато сме ядосани, задето не ни чуват, автоматично може да прибегнем до редица непочтени тактики.При конструктивната критика, фокусът е върху действията, а не оценката на характера.

6. Говорете по-малко
Прекаленото говорене от ваша страна ще доведе до недостатъчни слушане от страна на партньора ви (и обратно). Хората възприемат много малко информация, когато не желаят да чуят онова, което казваме.
7. Изненадайте го с похвала
Изключете автопилота и изненадайте партньора си с комплимент в момента, в който очаква да чуе познатия упрек. Ако партньорът ви очаква критика, смайте го с похвала.
8. Намалете съветите
Често пъти ние не виждаме критичността си, защото се опитваме да помогнем, като обясним как е правилно да се свършат нещата. Даването на съвети се превръща в проблем, когато се наруши балансът във връзката или единият партньор е по-добър в даването, отколкото в приемането на наставления.

9. Забравете за това кой е прав!
Често пъти не е важно да сме прави. За решенията, които вземаме като двойка, няма просто „верен“ отговор. Постарайте се да схванете кога стремежът да бъдете прави ви пречи да работите за общата цел.

10. Кажете на партньора си, че имате нужда да ви изслуша
Не измъчвайте партньора си, а директно му кажете какво искате. Не се колебайте да осъществите конкретна обратна връзка, когато не слуша достатъчно добре.
Хариет Лърнър е уважаван психотерапевт и семеен консултант. Тя предлага практични съвети за преодоляване на проблемите във връзката и връзвръщане на хармонията между партньорите.
http://hermesbooks.com/pravilata-na-braka.html



Няма коментари:

Публикуване на коментар